/ janturon.cz / Od kodéra k analytikovi / Psychologie programátorů

Psychologie programátorů

osobnosti programátorů

Osobnostní typy

Kovboj

Kovboj jde svou vlastní cestou a řídí se jen svými pravidly. Jakmile potká někoho s jinými názory, vyzývá ho na souboj. Pokud chce přežít, musí být velmi schopný.

U programátorů je to stejné. Většinou jsou to zkušení veteráni, často zastávající vedoucí pozice i jiné funkce. Mají za sebou spousty projektů, u nichž používají svůj vlastní nestandardní systém. Cizím systémům se zásadně nepřizpůsobují: když už jsou k nějakému donuceni, každou chvíli na něj nadávají a pomalu ho přepisují k obrazu svému.

I když jeden kovboj zastane tři programátory, pro firmu je pohromou: pouze on rozumí tunám svého kódu, který se používá úplně všude. Bývá excentrický a prosazuje své ego, komunikace s ním je nepříjemná a u většiny jeho spolupracovníků díky tomu dochází ke snížení produktivity. Čím déle ve firmě je, tím více je pro ni nenahraditelný, protože jeho nepřehledné kódy nedokáže nikdo převzít. Časem může dokonce firmu vydírat. Nejlepší řešení pro firmu je uklidit ho na nějakou izolovanou práci a paralelně s jinými lidmi pracovat na řešení, které ho alespoň částečně nahradí. Jakmile to pro firmu bude ekonomicky schůdné, měla by kovboje vyhodit. Nejlepší cesta pro něj je stejně být všestranný programátor na volné noze. Jedno město je příliš malé pro dva osamělé střelce.

Nerd

Většinou stará programátorská škola. Bývá velmi schopný introvertní samouk, který od dětství většinu času strávil s počítačem. Kde může, dává přednost příkazové řádce, nepoužívá k práci myš. Má rozsáhlé technické znalosti a nejraději programuje nízkoúrovňově. Jeho kód je velice úsporný a efektivní, kolegové ho čtou většinou s otevřenými ústy s výrazem plným zděšení a údivu.

Jeho nejslavnější chvíle ve firmě nastávají, když se při projektu narazí na nepřekonatelný technický problém. Všichni jsou ztraceni, ale pro Nerda nic není nepřekonatelné.

Geek

Bývá často mladý upovídaný extrovert, často s uměleckými sklony na úrovni schopného grafika. Bývá velmi přátelský a přizpůsobivý. K práci používá hromady open-source kódu a má dokonalý přehled o všech novinkách (nejen technologických).

V projektech postupuje jako blesk: ve velmi krátkém čase je schopný vyrukovat s plně funkčním a bezchybným řešením. Efektivitu kódu většinou příliš neřeší: postup, před kterým ostatní kolegové mají zábrany v obavách, že by to server nemusel zvládnout, on nasadí bez mrknutí oka. Často pohrdá analýzou, miluje extrémní programování.

Dělník

Odchází domů úderem půl páté. Co je pro ostatní intelektuální výzva a zábava, pro něj je pracovní povinností. Bývá odměřený a lhostejný. Udělá jen to, co musí, a to s co nejmenší námahou. Narozdíl od vyhořelých programátorů je toto pro dělníka životní styl.

I takový člověk má ve firmě místo. Lépe než kdokoli jiný zastane ne příliš složitou nezáživnou práci, do které se nikomu nechce.

Motivace

Pro egoisty to bývá především kariéra a peníze. Mezilidské vztahy vidí jako prostředek k dosažení svých cílů. Neoplácí pozvání na společenské akce a navštěvují je jen tehdy, je-li tam osoba, která jim může v jejich cestě pomoci. Jejich vztahy bývají účelové, nedělá jim problém někoho shazovat. Je to společensky úchylné, ale tržně bohužel efektivní.

Pro altruisty bývá programování intelektuální výzva a zábava. Po postupu netouží nebo se mu dokonce brání. Nedělá jim problém pracovat přesčas, koukání do monitoru je pro ně životní vášeň. Důležitější než peníze jsou pro ně dobré vztahy na pracovišti.

Oproti zažité představě není pravda, že si introverti neradi povídají a straní se ostatních. I extraverti žijí svým vlastním světem - bez vyjímky každý programátor si vytváří ke svému kódu citový vztah: miluje ho nebo nenávidí, bolí ho nebo ho těší, když se přepisuje. Zaměření se pozná při únavě: introvert si nasadí sluchátka a nepřeje si být nikým rušen, protože tak si nejlépe odpočine. Extraverta by toto ještě více unavilo, potřebuje mluvit - jde ke kolegovi na konzultaci (i když by věc zvládl i bez ní), nebo si jen tak do vzduchu zanadává (nahlas).